Трійця – 2018: традиції і обряди свята

Трійця – одне з найулюбленіших християнських свят. Незважаючи на те, що названий він на честь Святої Трійці і відзначається як Духів день, багато його символи і традиції беруть свій початок ще з дохристиянських часів.

0

0

0

переглядів


           Троица – 2018: традиции и обряды праздника

Трійцю відзначають на п’ятдесятий день після Великодня, тому іноді цей празник називають П’ятидесятницею. Через 50 днів після Великодня апостоли разом з Марією увійшли в той самий дім в Єрусалимі, де проходила Таємна вечеря. Саме тут Святий Дух зійшов на землю і з’явився перед ними. Апостоли заговорили на мовах всіх народів, що населяли землю, і отримали можливість проповідувати вчення Христа всюди. Прийнятий апостолами Дух допоміг їм вистояти і в теологічних суперечках, і під тортурами, і перед обличчям смерті. Зішестя Святого Духа вважається початком християнської церкви.

Читай також: Трійця — 2018: рецепти традиційних страв

В народній традиції це свято Трійці був пов’язаний з проводами весни та зустрічі літа. За два дні до Трійці, на сьомий четвер після Великодня святкували Семик, тому весь тиждень перед Трійцею називалася семицкой або троїцької. Трійця вважається в народі як велике свято, в цей день господині миють підлоги, прикрашають домівки зеленими гілками, так як цей день пов’язаний з шануванням рослинності як символ продовження життя. Прийнято було вважати, що постелені на підлозі в будинках м’ята, чебрець, а також розкладений на вікнах часник, послужать захистом від нечисті і русалок.


           Троица – 2018: традиции и обряды праздника

Субота напередодні Трійці була у слов’ян одним з головних поминальних днів. Тому нерідко її називали батьківського або задушной суботою. З троїцькими звичаями поминання родичів, померлих передчасною смертю, прямо співвідносяться повір’я про появу на землі в цей період русалок — душ померлих дітей або дівчат, які не дожили до вступу в шлюб. Так Господь наближає до себе всіх, не тільки живих, але й померлих.

У неділю, у день трійці, з ранку люди завжди відправлялися до церкви з квітами та гілками. Хороводи навколо берізки, ворожіння на вінках – це свято з особливим розмахом відзначався неодруженими і незаміжніми хлопцями і дівчатами. Причому більшою мірою троїцькі обряди стосувалися дівчат і жінок.


           Троица – 2018: традиции и обряды праздника

Особливе значення в цей день мали коровай і скатертину. Хороводницы коровай роздавали по багатим сім’ям. Його засушивали в сухарі і зберігали на весільний ужиток. Ці сухарі замешивались у весільний коровай на щастя і любов молодих. Скатертина відігравала важливу таємницю на оглядинах. Її клали таємно від усіх на стіл і якою накривали скатертиною. За повір’ями, вона приковувала судженого до дівчини міцніша всякого заліза.

Тиждень перед Трійцею – це святковий тиждень перед Петровим постом. А тому на цьому тижні варто побалувати себе чимось новим і оригінальним. Троїцький стіл традиційно накривався як святковий. У старовину на столах було багато хмільних медів, та вин. На Трійцю прийнято їсти і салати з капусти та зелені, яйця (до речі, раніше робили також писанки, їх фарбували в зелений колір за допомогою березового листя), сир, курку, м’ясо, рибу, млинці.


           Троица – 2018: традиции и обряды праздника

Готують ще драчени, пряники, пироги і короваї. Якщо вже говорити про стравах для Трійці, перевагу краще віддати класичним слов’янськими рецептами. Не варто забувати і про святкової сервірування з живими квітами і ароматними травами.