Як посадити аїр в своєму саду: види, сорти і правильний догляд

Напевно багато хто з нас зустрічали це рослина, гуляючи біля водойм. Виявляється, ефектний аїр запросто можна висадити у себе на дачній ділянці.

0

0

0

переглядів


           Как посадить аир в своем саду: виды, сорта и правильный уход

Аїр – багаторічна трав’яниста рослина сімейства Аировые. Число видів аїру коливається від двох до шести. Але загальновизнані тільки два: лепеха звичайна (Acorus calamus) і аїр злаковий (Acorus gramineus).

Аїр звичайний, аїр болотний (Acorus calamus) росте біля берегів різних водойм. Точну батьківщину рослини ніхто не знає, одні вчені вважають, що це Стародавній Китай, інші – Індія, а треті – Гімалаї. У народі аїр звичайний прозвали лепехою тростинним, татарським зіллям (згідно з історичними даними, аїр завезли під час татаро-монгольської навали), татарської травою, ирным коренем, лепешником і т. д.

Читай також: Хвойні з кольоровими шишками — для сучасного саду

Висота аїру становить 60-120 см, ширина листя – до 2,5 см, довжина суцвіть – до 8 див. Кореневище рослини товсте, повзуче, завдовжки до 1,5 м і товщиною до 3 див. Зовні корінь має буре забарвлення, всередині – біло-рожевий. Володіє приємним ароматом. Корінь аїру часто застосовують в кулінарії і медицині.


           Как посадить аир в своем саду: виды, сорта и правильный уход

Стебло прямостояче, тригранний, сплюснутий, нерозгалужене, з гострими ребрами. Листя довгі, розташовуються на кореневище подібно віялу. Дрібні зеленувато-жовті квітки зібрані в циліндричні качани завдовжки від 4 до 12 див. Цвіте аїр в травні-липні.

Аїр – неймовірно корисна рослина. В ньому міститься крохмаль, аскорбінова кислота, дубильні речовини, йод, ефірні масла. Аїр має жарознижуючу, протизапальну, знеболюючу і сечогінною властивостями.

Читай також: Садова красуня — калина гордовина: посадка, догляд, популярні сорти

У народній медицині аїр застосовують для лікування зубного болю, застуди, очних, шкірних і гінекологічних захворювань. Також аїр використовується в косметології: відвар з кореневищ аїру зміцнює волосся, а ванни з лепехою заспокоюють і приводять в тонус.

Аїр злаковий, аїр злаковидный (Acorus gramineus) досягає до 30 см у висоту, ширина листя становить 0,6 см, довжина суцвіть – до 2,5 див. Вирощувати даний сорт можна і в домашніх умовах. Достатньо лише регулярно поливати і забезпечити розсіяне світло.


           Как посадить аир в своем саду: виды, сорта и правильный уход

На даний момент виведено кілька сортів аїру злакового:

 • Пузиллус (Pusillus) – сорт до 20 см заввишки, з тонкими спадають листям;
 • Вариегатус (Variegatus) – з строкатими смугастими листами, у яких на зеленому тлі проходять білі і кремові смужки. Висота пагонів досягає 60-80 див.

В цілому, догляд за лепехою полягає тільки в обрізанні, правильної та своєчасної прополці, поливі. Аїр витримує як перезволоження грунту, так і засуху. В ідеалі температура повітря влітку повинна бути не вище 18-20 °С, а взимку – не менше 6 °С.

Читай також: Як замаскувати люки на дачі: цікаві ідеї

Аїр розмножується шляхом поділу кореневищ (вегетативний спосіб). Віддає перевагу світлий або злегка затінений ділянку з добре окультуреним грунтом. При посадці вир вкорочують на 2/3 і висаджують навесні на мілководді або у вологій зоні ставка в суміш з піску, річкового мулу і торфу (у співвідношенні 2:1:2) на глибину до 20 см.


           Как посадить аир в своем саду: виды, сорта и правильный уход

У перші роки прополку потрібно поєднувати з поверхневим розпушуванням грунту. Восени листя не прибирають, а навесні, перед появою молодих пагонів, старі листя акуратно вичісують. На зиму аїр ставлять в прохолодне неопалюване приміщення.

Поради:

 • Якщо помітили, що листя аїру стали сухими або придбали коричневе забарвлення, значить, рослині не вистачає вологи.
 • Якщо ж листя жовтіють або чорніють і відмирають, то аір слід перенести в прохолодне місце без прямих сонячних променів.
 • Пам’ятайте, що підвищена температура може призвести до поширення червоного павутинного кліща, а надто холодна грунт часом викликає гниття коренів.
 • Читай також: Особливості підживлення плодових дерев навесні і влітку