Тканина батист: опис, склад, властивості, переваги і недоліки

Батист по праву вважається однією з найвишуканіших і витончених, легких і повітряних тканин. Сьогодні матеріал виготовляють не тільки з тонких кручених волокон бавовни і льону, але навіть з синтетики, хоча натуральні тканини все-таки краще. Існують різні види матеріалу: білений, гладкокрашеный, набивний. Деякі види піддають впливу лугу, щоб отримати гладкий і більш міцний мерсеризує батист. Застосовується матерія при пошитті одягу, постільної і нижньої білизни, для створення декоративних предметів інтер’єру.

Історія походження тканини
Батист — тонка тканина
Перші згадки про батісті відносяться до XIII століття, коли матеріал привезли купці з Індії. Дивовижний товар ввозився невеликими партіями, і вартість його була дуже велика. Цю найтоншу тканину ручної роботи могли собі дозволити лише багаті європейські дами. Вони купували дорогу матерію для пошиття бальних суконь, білизни, аксесуарів. Батистовий хустинку в ті роки вказував на приналежність до знатного роду.

Через деякий час матеріал з’явився у Фландрії. У містечку Камбре жив ткач Жан Батист Шамри. Він мав свою невелику ткацьку фабрику, на якій трудився разом з численним сімейством. Жан зміг розгадати секрет виготовлення і створив щільну і в той же час напівпрозору тканину, подібну індійському матеріалу. Замість бавовни Шамрі використовував лляні волокна. Тканина отримала назву на честь першого європейського виробника.

ЦІКАВО, ЩО В ДЕЯКИХ КРАЇНАХ БАТИСТ ПО-ІНШОМУ НАЗИВАЮТЬ КЕМБРИКОМ, ВІДПОВІДНО ДО МІСЦЯ ЗАРОДЖЕННЯ МАТЕРІЇ.

Сьогодні процес виготовлення матеріалу вдосконалений і автоматизований. Тканина виробляють в різних країнах, але кращою вважається матерія, яка випускається в Бельгії та Північній Франції.

Батист в літературі
У повісті В. Гюго «останній день засудженого до смерті» можна побачити свідчення того, що батист вважався тканиною аристократів.

«Раптом один з підручних стягнув з мене куртку, а інший взяв мої опущені руки, відвів їх за спину, я відчув, як навколо моїх зап’ясть обвивається мотузка. Тим часом другий знімав з мене краватку.

ілюстрація до книги «останній день засудженого до смерті» Гюго В.

Батистова сорочка, — єдиний клаптик, вцілілий від того, ким я був раніше, — на мить привела його в замішання; потім він почав зрізати з неї воріт».

Твір було опубліковано в 1825 році і викликало палкі суперечки в інтелігентному середовищі.

Опис і склад
Ткань батист являє собою гладкий, повітряний, приємний на дотик, ніжний, дуже тонкий матеріал. Склад його може бути найрізноманітнішим. Найчастіше тканина виготовляється з бавовняних, лляних і синтетичних ниток.

батист з вишивкою
Батистова вишита подушка
Зустрічається батист зі змішаним складом. Додавання до бавовни синтетичного волокна надає матерії підвищену міцність і значно спрощує догляд за виробами. Але все-таки найдорожчою залишається тканина, виготовлена з натуральних волокон, скручених вручну.

Спочатку матерію виробляли без малюнка, полотно просто гладко фарбували в один тон. Сьогодні роблять набивний батист, дуже схожий на батик.

Відмінною рисою є те, що, будучи легким і тонким, матеріал залишається дуже міцним. Це дозволяє шити з нього літні костюми і сукні.

Переваги та недоліки
Завдяки натуральному складу і особливому плетінню матеріал має безліч переваг.

Відмінна повітропроникність дозволяє тілу дихати. В одязі з цієї матерії влітку не буває жарко.
Носити одяг з батисту зручно і комфортно, так як вироби мають невелику вагу.
Тканина приємна при носінні, не викликає роздратування і алергії.
Незважаючи на легкість і прозорість, батистові речі прекрасно зберігають форму, не витягуються і не сідають після прання.
З недоліків можна виділити наступні нюанси.

Вироби з батисту вимагають спеціального догляду, зокрема, делікатного прання.
Занадто легке полотно створює труднощі при розкрої.
Тканина не підходить для створення урочистих нарядів, так як виглядає досить просто.
Технологія виробництва
Технологія виробництва батисту має деякі особливості. Щоб тканина була абсолютно гладкою, її необхідно виробляти з абсолютно рівних ниток без будь-яких вад.

Нитки такої якості здатні зробити небагато виробників. Найкращим вибором сировини для виготовлення батисту вважається бавовна з Єгипту і Перу.

Сучасна промисловість пропонує споживачеві батист з новими поліпшеними якостями, наприклад, мерсеризує. Цей вид тканини виходить шляхом обробки волокон лугом і подальшої промивки у воді з перепадом температур.

Різні види тканини

Існує кілька різновидів цієї витонченої тканини, що вражає своєю вишуканістю і красою.

Вибілений. Застосовується для виготовлення дитячої білизни, весільних аксесуарів, найтонших носових хустинок, нічних сорочок, нижньої білизни. Вибілений батист прийнято прикрашати вишивкою, що надає виробам ще більше шарму.
Гладкокрашеный. Насичений однотонний колір і делікатний блиск відрізняє цю тканину, зазвичай використовується для пошиття постільних речей і урочистого столового білизни.
Набивний. Тканина прикрашається кольоровим малюнком і вишивкою. Підходить для пошиття літніх суконь і сарафанів, що прикрашають жіночі гардероби.
Мерсеризований. Найбільш міцний, зносостійкий матеріал зі стійкими барвниками. Використовується для виробництва одягу, декоративних прикрас, текстилю для дому.
Правила догляду
Батистове полотно має дуже тонку структуру, тому вимагає дотримання особливих правил догляду.
Постільна білизна з батисту
Прати вироби з батисту краще вручну, так як пошкодити тонке полотно не складе праці. Якщо все-таки вирішено застосувати машинне прання, слід встановити самий щадний режим і температуру води не більше 40°С. Необхідно стежити, щоб батистові речі стиралися окремо від решти білизни. При цьому можна користуватися порошком, гелем і кондиціонером для делікатної білизни.

Віджимати вироби краще вручну. При машинному віджиманні слід встановити швидкість обертання барабана не більше 400 оборотів в хвилину.

Сушити в тіні, захистивши вироби від попадання сонячних променів.

Гладити вироби з батисту треба через марлю або бавовняну тканину, встановивши режим «бавовна».

Перед тим як приступити до пошиву з батисту, тканину необхідно випрати в теплій воді, висушити і відпрасувати з вивороту. Голка для шиття повинна бути тонкою і гострою, інакше можна зіпсувати майбутній виріб. При розкрої, щоб матеріал не ковзав і не з’їжджав убік, під нього треба підкласти марлю.