29 травня — Федір Житник: традиції і прикмети цього дня

Сьогодні віруючі вшановують пам’ять Преподобного Феодора Освященного. Які прикмети і традиції пов’язані з давнім святом, читайте на Smak.ua.

0

0

0

переглядів


           29 мая — Федор Житник: традиции и приметы этого дня

Згідно з історичними даними Феодор Освячений походив з Єгипту, його батьки були знатними християнами. Ще з юнацьких років у Феодора проявилося прагнення до чернечого життя.

У 14 він таємно пішов з дому і оселився в одному з монастирів, де проживав Преподобний Пахомій. Він з теплотою взяв хлопчика і почав його навчати. Через роки Феодор став ігуменом фиваидских монастирів і зайняв місце свого вчителя, пізніше Феодора нагородили даром чудотворення. Спочив Преподобний Феодор у 368 році.

Читай також: Секрети приготування смачної каші в домашніх умовах

У народному календарі Феодора Освященного згадують 29 травня (за старим стилем — 16 травня). Іноді це свято називають просто Федором або Вдень Федора Житника. Свою назву він отримав за те, що саме цей день вважався останнім сприятливим для посіву жита — хлібних злаків ячмені, пшениці, жита і вівса.

Наші пращури з пошаною ставилися до Федора Житнику і перш, ніж приступати до роботи, з молитвою зверталися до святого. Традиційною трапезою для них вважалася каша (ячна,пшоняна, манна, пшенична), пироги з житнього борошна.

Цікаво, що на Федора Житника завжди зацвітала горобина і отцветала черемха. Це означало, що весняні заморозки і перепади температур нарешті пройшли. Горобиновий колір, зібраний у свято, широко використовувався для приготування лікувальних відварів і магічних зіль.

Федір Житник: прикмети


           29 мая — Федор Житник: традиции и приметы этого дня

 • Житника турбота — ячмінне поле боронувати.
 • Якщо на озерах і ставках з’явилися латаття – холодів більше не буде.
 • При посадці ячменю дме східний або південно-західний вітер – чекай мало зерна.
 • На Федора Житника грянув грім — до багатого врожаю зернових.
 • Якщо у цей день ластівки не сідають на гнізда, червень буде дощовим і холодним.
 • Читай також: Чим урізноманітнити кашу: 7 корисних добавок